Jest kolejna polska waluta lokalna – ZIELONY!

Pierwsza w Polsce waluta lokalna pojawiła się w Kielcach w ub. roku, i jest do DOBRY. Naprawdę trafny, znakomicie rozwijający się projekt wzmacniania lokalnej małej przedsiębiorczości, a nawet całkiem dużej. Teraz operator tejże waluty Dariusz Brzozowiec podjął współpracę ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców i mamy kolejną walutę lokalną – ZIELONY, na razie dla mazowieckiego i małopolskiego. To dobra wiadomość, choć międzynarodowe koncerny transferujące zyski poza Polskę nie będą zadowolone. System oparty jest na klasycznej ekonomii – żadnej spekulacji, instrumentów finansowych i innych sztuczek. Kurs Zielonego jest zawsze równy Złotówce, a suma bilansowa systemu zawsze będzie wynosiła „0”.

Oto cały komunikat ZPP:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wprowadza własną walutę do handlu pomiędzy firmami.  Aktualnie mogą z niej korzystać przedsiębiorcy zrzeszeni w ZPP w dwóch województwach: świętokrzyskim i małopolskim. W następnych miesiącach, systematycznie będą włączane kolejne województwa.

– Żeby program dobrze działał – lokalnie musi w nim uczestniczyć co najmniej 150 firm – powiedział Dariusz Brzozowiec, Dyrektor ds. Współpracy Biznesowej ZPP.

Główną ideą programu jest pomoc w firmom zrzeszonym w sprzedaży nadwyżek handlowych za Zielonego (bo tak nazywa się waluta ZPP). – Można powiedzieć, że za Zielonego firmy sprzedają to czego nie są w stanie sprzedać za gotówkę, a kupują to co wcześniej kupowały za gotówkę. Oznacza to znaczne i realne korzyści finansowe – mówi Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Model działania systemu jest stosunkowo prosty. Na stronie www.zielony.biz.pl zarejestrowane firmy wystawiają swoje oferty handlowe i inni uczestnicy systemu mogą z nich skorzystać, płacąc Zielonymi.  Ale to nie tylko to. Na konferencji prasowej ZPP przedstawiło powiązany z walutą cały pakiet usług biznesowych dla swoich członków. Na pakiet składają się: waluta do handlu pomiędzy firmami, grupa zakupowa m.in. paliw i energii, platforma handlowa, spotkania networkingowe oraz program lojalnościowy dla klientów członków ZPP.

– Wszystkie te usługi będą dostępne za pomocą jednej karty – powiedział Dariusz Brzozowiec. – Oznacza to, że jeśli lokalny sklep spożywczy zechce wydać swojemu klientowi kartę stałego klienta, to ta sama karta będzie akceptowana w co najmniej kilkuset, a docelowo w kilku tysiącach innych sklepów.

Zielony i towarzyszący mu pakiet to kolejny element usług dla firm członkowskich ZPP, który oferuje organizacja. Według planów wszystkie województwa będą objęte programem najpóźniej do końca 2016 roku, a docelowo aktywnie handlować w systemie ma około 10 tysięcy firm.

Nad emisją pieniądza w systemie będzie czuwała Spółdzielnia. System oparty jest na klasycznej ekonomii – żadnej spekulacji, instrumentów finansowych i innych sztuczek. Kurs Zielonego jest zawsze równy Złotówce, a suma bilansowa systemu zawsze będzie wynosiła „0”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *